Lidokaín je chemická zlúčenina slúžiaca ako lokálne anestetikum, ktorá je využívaná najmä v stomatológii. Často sa používa na zmiernenie bolesti u bábätiek pri prerezávaní mliečnych zúbkov, a to tak, že sa číry gél nanesie na boľavé ďasienka, ktoré sa tým na 10 až 15 minút úplne znecitlivejú.

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že lidokaín poskytne bábätku rýchlu úľavu od bolesti, tá sa dostaví do troch minút od podania, je potrebné si uvedomiť, že lidokaín je pravé anestetikum, ktoré sa používa v nemocniciach aj k liečbe veľkých zdravotných ťažkostí, a ako liek, môže mať na detské telíčko pozitívne, ale aj negatívne účinky. Aj keď v medicínskej sfére prevláda názor, že ide o úplne bezpečný spôsob anestézie, má však celú radu nežiadúcich účinkov.

Za zmienku určite stojí, že v prípade predávkovania lidokaínom, môže dôjsť k silným kŕčom v mieste podania, necitlivosti úst a jazyka, závratom, či precitlivenosti uší. V závažnejších prípadoch predávkovania lidokaínom môže dôjsť až k poruchám zraku či celkovým kŕčom organizmu. Pri výskyte niektorého z uvedených príznakov musí byť okamžite zastavené podávanie lidokaínu a zahájená adekvátna liečba.

Lidokaín je k dostaniu len na lekársky predpis a mal by byť podaný iba pod lekárskym dohľadom.

 

Ďalšie články sekcie: Rady a typy