Ak má Vaše bábätko 4 mesiace, možno už ste spozorovala v jeho ďásničkách  biele špičky spodných zúbkov, ktoré sa práve v tomto období začínajú deťom prerezávať  z ďasien von. Obdobie rastu zúbkov je u väčšiny bábätiek spojené s väčšou citlivosťou a bolestivosťou ďasien, podráždenosťou, plačom a niekedy aj horúčkou, či nechutenstvom. Prinášame Vám preto niekoľko tipov, ako môžete svojmu dieťatku od bolesti ľahko uľaviť.

Tipy našich babičiek

Naše babičky používali na zmiernenie bolesti a zabavenie bábätka obyčajnú chlebovú kôrku. Bábätko sa zabavilo a hryzenie do kôrky pomáhalo zúbkom s prerezávaním. Dobrým pomocníkom bola tiež látková plienka, ktorej koniec sa namočil do harmančekového čaju, a ktorá sa dala bábätku na žužlanie. Harmanček nielenže upokojil postihnuté miesto, ale zároveň ho dezinfikoval, čím predchádzal vzniku zápalu.

Dnešné metódy

Dnes máme oveľa viac spôsobov, ako bábätku od bolesti pri raste zúbkov pomôcť, aj keď musíme podotknúť, že chlebová kôrka funguje stále skvele. Paleta pomôcok na upokojenie postihnutého miesta je široká. Využiť môžeme napríklad hryzátka, ktoré dieťa zabavia a ktorých hryzením dochádza k rýchlejšiemu prerezávanie zúbkov. Obdobou hryzačiek sú chladítka, ktoré majú navyše možnosť ich ochladena v chladničke, alebo mrazničke. Chlad bolestivé miesto znecitlivie a utlmí tak bolesť. Žužlanie niečoho studeného je navyše pre bábätko nová skúsenosť, takže ho s najväčšou pravdepodobnosťou bude ožužlávanie chladítka baviť. Ďalšou možnosťou je zvoliť homeopatickú liečbu, ktorá je malými deťmi a bábätkami veľmi dobre prijímaná. Čo ale zaberá určite, je zábava. Vieme všetci, že akonáhle nás niečo bolí, v momente, keď sa zabavíme, tak na bolesť zabudneme a tá ustúpi. U bábätiek to funguje rovnako. Ak ho zúbky veľmi bolia a nič nezaberá, bežte s bábätkom von, ukazujte mu veci okolo, rozprávajte, spievajte, objavujte spoločne svet a až bude unavené, nechajte ho na čerstvom vzduchu sa krásne vyspinkať. Až sa zobudí, zúbky iste budú bolieť o niečo menej.

Rýchla úľava od bolesti 

Okrem vyššie spomínaných klasických metód, môžete bábätku postihnuté miesto namazať tiež veľmi účinným chladiacim gélom. Ten miesto ochladí a mierne znecitlivie. Úľava od bolesti sa dostavuje okamžite. Gél Dologel obsahuje čisto prírodné zložky. Výťažok z valeriány lekárskej tíši bolesť a upokojuje citlivé miesto, harmanček a propolis ďasná dezinfikujú. Dologel neobsahuje žiadne analgetiká a zbytočne tak nezaťažuje detský organizmus. Použitie Dologelu je najrýchlejší a najefektívnejší spôsob, ako bábätku od bolesti pri raste zúbkov okamžite uľaviť.

Prajeme Vám aj Vášmu bábätku krásne dni.

Ďalšie články sekcie: Rady a typy