Fajčenie v tehotenstve je zlé pre matku i dieťa. Cigaretový dym obsahuje okolo 250 jedovatých a rakovinotvorných látok a je len na vás, či aj napriek tomu budete fajčiť. Pri fajčení v tehotenstve neohrozujete len vaše vlastné zdravie, ale aj zdravie vášho nenarodeného bábätka.

Nikotín je zákerná chemikália. Fajčenie v tehotenstve môže mať rôzne následky na vývoj embrya. Jedovaté látky z cigaretového dymu prenikajú k bábätku pupočnou šnúrou. Vplyvom oxidu uhoľnatého, ktorý sa vdychuje pri fajčení, je dieťatko v brušku horšie zásobené kyslíkom a výživnými látkami a jeho srdiečko bije rýchlejšie.

Nervový jed nikotín, ktorý zužuje cievy a narušuje vývoj pľúc, sa tiež dostáva od matky k embryu. Zvyšuje riziko potratu alebo predčasného pôrodu.

Bábätká fajčiarok sa väčšinou rodia menšie a častejšie trpia chorobami dýchacích ciest ako astma. Často sa u nich vyskytujú tiež alergie a rázštepy podnebia. Fajčenie je najrizikovejším faktorom pre zlý priebeh tehotenstva. Ak pred tehotenstvom alebo aspoň počas neho prestanete fajčiť, oveľa  tým zlepšíte počiatočné podmienky pre bábätko.

Pozor: Aj pasívne fajčenie je v tehotenstve škodlivé nielen pre nastávajúcu mamičku, ale aj dieťa. Ak teda partner fajčí, mal by tak robiť mimo byt a nie v blízkosti tehotnej ženy.

Ak chcete otehotnieť, mali by ste prestať fajčiť ihneď. Fajčenie totiž tiež znižuje plodnosť. Nikdy však nie je neskoro prestať aj počas tehotenstva. Ak poslednú cigaretu vyfajčíte pred 15. tehotenským týždňom, výrazne tým znížite riziko potratu i ďalších komplikácií.

Ostatne: Nie je pravda, že embryu škodí rýchle odvykanie. Nemusíte postupne redukovať množstvo cigariet, pokojne prestaňte fajčiť zo dňa na deň.

Po pôrode sa snažte vydržať a znova nezačínať. Nefajčiť je to najlepšie pre vás aj vaše bábätko. Aj materské mlieko môže obsahovať látky z tabakového dymu. Nefajčiarske prostredie chráni dojčatá pred nebezpečenstvami pasívneho fajčenia, medzi ktoré patria okrem iného aj syndróm náhleho úmrtia.

Ďalšie články sekcie: Rady a typy