Lidokaín je škodlivý! Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (Food and Drug Administration, FDA) o tom vydal varovanie.

Orálne podávaný roztok viskózneho lidokaínu nie je schváleným liekom pre liečbu bolestí spojených s prerezávaním zubov a jeho používanie u dojčiat a malých detí môže spôsobiť vážne zdravotné problémy vrátane úmrtí.

Zdravotnícky personál by nemal predpisovať ani odporúčať tento produkt pre liečbu bolestí spojených s prerezávaním zubov. Rodičia a opatrovníci by sa mali pri liečbe bolestí spojených s prerezávaním zubov držať nasledujúcich odporúčaní Americkej pediatrickej akadémie (American Academy of Pediatrics):

  • Použijte  špeciálne hryzátko (krúžok na prerezávanie zubov), ktoré ste predtým schladili v chladničke (nemraziť).
  • Prstom jemne trite alebo masírujte ďasná vášho dieťaťa, kým príznaky nepoľavia.

Ak dojčaťu či malému dieťaťu podáte nadmerné množstvo viskózneho lidokaínu a dôjde k náhodnému požitiu príliš veľkej dávky, môže u dieťaťa dôjsť k záchvatom, ťažkému poškodeniu mozgu a srdcovým ťažkostiam. V prípadoch, keď u dojčiat a malých detí došlo k predávkovaniu v dôsledku nesprávneho podania alebo náhodného požitia, bolo nutné deti hospitalizovať alebo došlo k úmrtiu.

Okrem úmrtí, srdcových problémov alebo ťažkého poškodenia mozgu môže pri podaní nadmernej dávky alebo náhodnom požití u dojčiat a malých detí orálne podávaný roztok viskózneho lidokaínu spôsobovať záchvaty. Tie sa prejavujú rýchlym a nekontrolovateľným trasom celého tela. Ak u vášho dieťaťa došlo po použití tohto produktu k záchvatu, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

V roku 2014 FDA preskúmala 22 hlásení o vážnych zdravotných komplikáciách vrátane úmrtia u dojčiat a malých detí vo veku od 5 mesiacov do 3,5 rokov, ktorým bol orálne podaný dvojpercentný roztok viskózneho lidokaínu ako liečba bolestí v dutine ústnej, zahŕňajúcich prerezávanie zubov a stomatitídu, alebo u ktorých došlo k náhodnému požitiu.

Už v minulosti zverejnila FDA bezpečnostné riziká spojené s použitím voľne dostupných lokálnych prípravkov na prerezávanie zubov s obsahom benzokaínu. V roku 2011 bolo vydané varovanie, že použitie voľne dostupných gélov s obsahom benzokaínu pre bolesti spojené s prerezávaním zubov môže spôsobiť methemoglobinémiu, vzácne avšak závažné ochorenie, spôsobujúce výrazné zníženie množstva kyslíka v krvnom riečisku. Táto choroba sa radí do kategórie život ohrozujúcich zdravotných komplikácií a môže končiť smrťou (pozri Informácie o bezpečnosti liekov týkajúce sa voľne predajných gélov a roztokov s obsahom benzokaínu - Drug Safety Communication on OTC Benzokain gels and liquids). Aj po zverejnení varovania v roku 2011 FDA naďalej zaznamenáva správy o prípadoch methemoglobinémie u dojčiat a detí, vzniknutých v spojení s užívaním gélov a roztokov s obsahom benzokaínu predávaných bez predpisu pod rôznymi znakami, ako napríklad Anbesol, Hurricaine, Orajel, Baby Orajel, Orabase a ďalšie vlastné názvy jednotlivých predajných reťazcov.

Bolesť ďasien je možné zmierniť rôznymi prostriedkami s väčším či menším efektom. Ak dáme prednosť liečebnému prostriedku na prírodnej báze, doporučujeme vyskúšať ústny masážny gél Dologel. Neobsahuje analgetiká ani anestetiká, ako je lidokaín a napriek tomu dokáže účinne upokojiť ďasná a stíšiť bolesť. Navyše aj mierne dezinfikuje ústnu dutinu a ďasná. Obsahuje totiž výťažky z valeriány lekárskej, harmančeka a propolisu, z bylín ktoré pozná medicína po stáročia a o ktorých liečivom účinku nepochyboval ani grécky liečiteľ Eskulap, neskôr vyhlásený za boha liečiteľstva.

Dologel má príjemnú chuť a rodičia tak nemajú problém s jeho aplikáciou dieťaťu do úst. Neobsahuje cukor a tak opakované potieranie ďasien nepodporuje kazivosť zubov.

Ďalšie články sekcie: Rady a typy