• Ako sa účinne chrániť pred chrípkou?

  Ak budete dodržiavať tieto základné preventívne opatrenia, výrazne tým eliminujete riziko chrípkového ochorenia a prechladnutia.

 • Ako zvládnuť extrémne horúčavy s deťmi

  Správny pitný režim je základ. V čase, keď sa teploty priblížia ku tridsiatim stupňom, je potrebné zvýšiť deťom pitný režim. Dieťa, ktoré je stále dojčené, musíte častejšie kŕmiť. Ak je váš kojenec kŕmený z fľaše, môžete mu okrem mlieka ponúkať aj prevarenú vodu. Prevarená voda je vhodná aj pre staršie deti, ktoré by ju mali piť v priebehu celého dňa. Nikdy svojmu dieťaťu nepodávajte studenú vodu. Všetky tekutiny by mali mať vždy izbovú teplotu.

 • Cestovanie s deťmi

  Aby ste cestu so svojím dieťaťom zvládla bez zbytočných stresov, urobte si zoznam vecí, ktoré by ste mali mať pri cestovaní s dieťaťom vždy po ruke. Jedná sa predovšetkým o hračky, rezervné plienky, oblečenie, cumlík, fľašu s pitím, desiaty a pod. Ak budete cestovať dlhšie ako 6 hodín, naplánujte si aj prestávky, aby ste mohli využiť aj sociálne zariadenia benzínových púmp a odpočívadiel v prírode, kde budete mať možnosť príjemne sa natiahnuť a na chvíľu sa prejsť.

 • Strava detí - ako správne prejsť z dojčenskej na batoľaciu stravu

  Materské mlieko je neoddeliteľnou súčasťou výživy novorodenca. Obsahuje mnoho cenných látok, ktoré naštartujú jeho imunitný systém. Materské mlieko obsahuje tiež protizápalové látky a rastové faktory, ktoré budú vaše dieťa chrániť pred ochorením. Súčasne sa v materskom mlieku objavujú priaznivé baktérie, ktoré chránia črevný trakt dojčencov. Ak je to teda možné, je vhodné dieťa dojčiť do šiestich mesiacov bez akejkoľvek inej umelej výživy. Pravdou však zostáva, že čím je dieťa staršie, tým viac je aktívne a o to viac energie spotrebuje jeho telo. Materské mlieko tak v tomto veku nepokryje množstvo zinku a železa pre jeho správny vývoj. Svoje dieťa sa však nesnažte prikrmovať skôr ako v 6. mesiaci. Jednak mu môžete zvýšiť riziko potravinových alergií a tiež mu tým nijako neprospejete. Prikrmovať dieťa je vhodné iba v prípade, keď dieťa nepriberá na váhe a to vždy na základe odporúčania pediatra.

 • Detské očkovanie - nočná mora nielen detí, ale aj mamičiek

  S povinným očkovaním detí sa mamička stretne už v pôrodnici, pár dní po narodení bábätka. Ďalšie očkovanie prebieha v priebehu prvých dvoch rokov na základe očkovacieho kalendára, ktorý jasne hovorí, kedy a proti ktorým chorobám je nutné dieťa očkovať. Dieťa, ktoré si ide k lekárovi pre svoju včeličku, musí byť vždy zdravé. Ak sa u neho prejaví nejaké prechladnutie alebo iné ochorenie, je nutné očkovanie odložiť.