• Atopický ekzém - čo to je a ako ho zmierniť?

  Atopický ekzém je neinfekčné zápalové kožné ochorenie, väčšinou alergického pôvodu, ktorým v súčasnosti trpí až 20 percent Stredoeurópanov a ktorého výskyt neustále stúpa. Postihuje deti i dospelých a môže prepuknúť v ktoromkoľvek veku. Vo väčšine prípadov sa prvýkrát objaví už pred piatym rokom života.

 • Mladé mamičky versus bezdetné ženy

  Monika a Zdena sú kamarátky už niekoľko rokov. Obe vyrastali v podobnom prostredí a spája ich aj mnoho ďalších vecí. Monike sa nedávno narodilo dieťa, takže prerušila svoje štúdium a nevie, či ho niekedy dokončí. Zdena sa na rozdiel od nej rozhodla deti nemať nikdy. A hoci si bábätko svojej kamarátky rada pochová, podľa svojich slov dieťa nepotrebuje. Mladých mamičiek, rovnako ako bezdetných žien, je v našej spoločnosti stále viac.

 • Čo robiť, keď sa dieťa v noci budí

  "Ja ešte nie som unavený / á!" Alebo "Ja nemôžem spinkať." - Vety, ktoré žiadny rodič nepočuje rád. Sú znamením večerného a nočného boja o pokojnú nerušenú noc. Poruchy spánku bohužiaľ u detí nie sú žiadnou vzácnosťou. Prvé dva roky života nimi trpí každé piate dieťa a v predškolskom veku ešte každé desiate. A tak mnohí rodičia každý večer a každú noc zúfalo zápasia so svojimi deťmi, aby ich dostali do postieľok a udržali ich v nich až do rána.

 • Nedostatok železa v tehotenstve

  Unavená, nesústredená: takéto príznaky pozná mnoho nastávajúcich mamičiek. Nie vždy sú spôsobené nedostatkom železa v tehotenstve, avšak práve ten býva jednou z častých príčin pocitov slabosti. Nedostatkom železa totiž trpí každá druhá tehuľka.

 • Ako sa na materskej nezblázniť?

  Určite už ste, milé mamičky, mnohokrát počuli príslovie, že spokojná mamička rovná sa spokojné bábätko. Možno Vám to znie ako samozrejmosť, ale všetky vieme, že byť pohodovou mamičkou nie je vždy také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Obzvlášť, keď naše bábätko nepatrí k tým anjelikom, ktorí prespia celú noc a zaplačú len vtedy, keď majú hlad.