Čo robiť, keď sa novorodencovi upchá nos? Ako ho čistiť, aby to bábätku nebolo nepríjemné?
K upchatiu nosa dochádza najčastejšie kvôli infekcii alebo alergii. Bežná prax je vypláchnuť noštek fyziologickým roztokom alebo niektorým z početných preparátov na báze morskej vody, dokonca aj keď je dieťa úplne zdravé. Po dosiahnutí dvoch rokov je možná aplikácia kvapiek na zmenšenie opuchu sliznice nosa, avšak nie dlhšie ako päť dní. Vyplachovanie môžeme vykonávať v polohe v sede alebo v ľahu, ale deti to znášajú rôzne. Preukázaná bakteriálna infekcia v nose (výter) alebo alergia vyžadujú liečbu antibiotikami a protialergickými liekmi.

Je povolené používanie odsávačky?
Používanie odsávačky je povolené a odporúča sa v prípadoch výskytu hojnějšieho sekrétu v nošteku, ktorý bábätko nemôže samo vylúčiť.

Ako odsávačky "pracujú"? Na akom princípe?
Odsávačky sú "pumpy", ktoré sa skladajú z nádrže na sekrét a plastickej alebo gumovej trubičky, ktorá sa dáva do nosa bábätka. Niektoré odsávačky pracujú na princípe vákua, kedy stlačením na gumový balónik vzniká podtlak, ktorý vytiahne sekrét z nošteka. Iné fungujú tak, že rodič jednoducho, silou vlastného dychu, vytiahne hustý sekrét z nošteka. Odsávačky novšej generácie využívajú silu vysávača, takže odsávanie sekrétu z nosa je ešte účinnejšie.

Ako sa odsávačkou čistí noštek bábätka, užívajú sa okrem nej ešte nejaké iné prostriedky (kvapky do nosa, fyziologický roztok) alebo sa používa samostatne?
Zvyčajne sa noštek najprv vypláchne fyziologickým roztokom alebo sa kvapne jedna alebo dve kvapky na zníženie opuchu sliznice nosa. Potom sa dieťa umiestni do polohy napoly v sede a odsávačkou sa čistí nos. Keď sa odsáva nos z jednej dierky, môže sa druhá stlačiť prstom. Po každom použití je nutné odsávačku umyť teplou vodou a osušiť.

Je jej používanie pre bábätko bezpečné? Koľkokrát denne sa môže používať?
Používanie odsávačky je bezpečné a môže sa opakovať viackrát v priebehu dňa.

Dr. Nagy Vidor, Pediater 

Ďalšie články sekcie: Odborník radí