Pokožka tela a sliznice dýchacieho a tráviaceho traktu sú miestom neustáleho kontaktu nášho organizmu s vonkajším prostredím. Na kvalite kožného krytu závisí, ako sme schopní sa brániť agresívnym patogénom, toxickým a potenciálne alergickým látkam v bezprostrednom okolí. Bez preháňania možno povedať, že kvalita kožného krytu a funkcie slizníc sú zrkadlom zdravia celého organizmu. Koža najmenších detí je veľmi zraniteľná. Jej funkcia, tak ako funkcia mnohých ďalších orgánových systémov v tele, po narodení ešte niekoľko mesiacov vyzrievajú. Porušenie krehkej kožnej bariéry môže mať nedozerné následky v nastavení reakcií imunitného systému a vo vnímavosti na infekcie.

Najvrchnejšia rohová vrstva pokožky je u dojčiat a malých detí veľmi tenká. A práve jej celistvosť a vláčnosť v spojení so slabo kyslým prostredím kožného povrchu zabraňujú prieniku cudzích látok z vonkajšieho prostredia cez kožnú bariéru do organizmu. Pre správnu funkciu pokožky, preto, aby bola koža pružná a odolná, je dôležitá prítomnosť vody v jej bunkových štruktúrach. Záleží na vlhkosti okolia, na chemických a fyzikálnych faktoroch ako je kúpanie, obzvlášť v teplej chlórovanej vode, umývanie mydlom, vystavovanie sa slnečnému žiareniu, do akej miery zostane zachovaná obranná funkcia kože. Úzkostná hygiena, ktorá sa stala súčasťou nášho životného štýlu, kožu dráždi a vysušuje. Aby sme pokožku chránili, mali by sme vedieť zabrániť stratám vody z povrchových vrstiev kože. Pre dojčatá a malé deti to platí dvojnásobne! Koža bábätiek si predsa zaslúži aby bola hýčkaná. Umývací gél s neutrálnym pH, ktorý neobsahuje parabény,  silikón, umelé farbivá ani vonné látky a vďaka prítomnosti glycerínu a jojobového oleja hydratuje a zvláčňuje pokožku, je výbornou alternatívou klasických detských mydiel, ktoré môžu kožu dráždiť.

Každodenné kúpanie dojčiat sa dnes už neodporúča. Stačí dieťa vykúpať 1-3 x týždenne. Aj pri tejto menšej frekvencii kúpeľov je však citlivá detská pokožka namáhaná a dráždená. Ochranný film na jej povrchu, ktorý vytvára mazové žliazky sa pri kúpeli zmýva. Preto je po vykúpaní potrebné sa o kožu pravidelne starať vhodným telovým mliekom. Takým mliekom, ktoré koži vráti pružnosť a elasticitu, je napríklad CEUMED baby lipo balzam. Vďaka obsahu lipidových zložiek tento balzam intenzívne vyživuje a regeneruje podráždenú pokožku. Mastné kyseliny pomáhajú obnoviť hydrolipidový povlak vrchnej vrstvy pokožky a intenzívne ju vyživujú. Bambucké maslo, ďalšia dôležitá zložka balzamu chráni pokožku pred vysúšaním a spevňuje ju. Tekutý parafín zabraňuje strate vody v pokožke a vytvára jemný ochranný film na jej povrchu, práve taký, aký malo dieťa predtým, než sa ponorilo do kúpeľa.

Kúpanie baví dieťa i rodiča. Je to krásna zábava. Pokožku ale namáha. Preto by sme nemali zabúdať na pravidelnú starostlivosť o kožu. Pomáhame tým zdraviu našich detí!

Viac informácií o produkte nájdete tu.

CEUMED baby lipo balzam môžete kúpiť v lekárni feedo.sk.

Ďalšie články sekcie: Odborník radí