Prerezávanie zúbkov u dojčiat a malých detí je veľkou a dlho očakávanou udalosťou v rodine. Je z pohľadu rodičov akýmsi znakom vyspelosti dojčaťa, ktorý bol doteraz odkázaný iba na fľašu a s prvými zúbkami si už môže pochutnať na tuhšej strave, na nemliečnych príkrmoch. V skutočnosti však ide o celkom nepríjemnú udalosť pre samotné dieťa, ktoré si aj bez prvých zúbkov s príkrmami dobre poradí a ďasnami vie rozdrobiť aj tuhšiu stravu. Zúbky mu v pusinke skôr prekážajú a rozčuľujú ho.

Niet teda divu, že prerezávanie zúbkov sprevádza nepokoj, zmeny nálady dieťaťa, zvýšené slinenie, niekedy aj zvýšené teploty. Horúčka do obrazu normálneho prerezávania mliečneho chrupu nepatrí, aj keď ju rodičia občas popisujú. Býva obvykle známkou súbežne prebiehajúceho ochorenia. Prvé mliečne zúbky sa objavujú okolo šiesteho až ôsmeho mesiaca. Sú to dolné rezáky. Vývoj mliečneho chrupu je ukončený rastom dolných stoličiek okolo dvoch až troch rokov. Individuálne rozdiely sú však veľké. Niekedy ešte v roku veku nemá dieťa prvé zúbky. Ako už bolo povedané, prerezávanie zúbkov nebýva pre dieťa a následne ani pre rodinu príjemným zážitkom.

Bolesť ďasien je možné zmierniť rôznymi prostriedkami s väčším či menším efektom. Ak dáme prednosť liečebnému prostriedku na prírodnej báze, odporúčame vyskúšať ústny masážny gél Dologel. Neobsahuje analgetiká ani anestetiká, ako je lidokaín a napriek tomu dokáže účinne upokojiť ďasná a utíšiť bolesť. Navyše aj mierne dezinfikuje ústnu dutinu a ďasná. Obsahuje totiž výťažky z valeriány lekárskej, harmančeka a propolisu, z bylín ktoré pozná medicína po stáročia a o ktorých liečebnom účinku nepochyboval ani grécky liečiteľ Eskulap, neskôr vyhlásený za boha liečiteľstva. 

Dologel má príjemnú chuť a rodičia tak nemajú problém s jeho aplikáciou dieťaťu do úst. Neobsahuje cukor a tak opakované potieranie ďasien nepodporuje zubnú kazivosť.

Rodičia na moju radu vyskúšali Dologel u rady detí, práve pri prerezávaní zúbkov, ale aj pri zápale ďasien pri infekčnom ochorení ústnej dutiny. Liečebný efekt bol hodnotený väčšinou veľmi kladne. Po zmiernení bolesti sa dieťa upokojilo, lepšie jedlo, menej slinilo a hojenie zapálených ďasien prebiehalo rýchlejšie.

Viac informácií o produkte nájdete tu.

Dologel krém môžete kúpiť v lekárni feedo.sk.

Ďalšie články sekcie: Odborník radí