Dieťatko trpiace bolesťami bruška vykonáva nepokojné pohyby, podráždene si hryzie pästičky, s veľkou silou cmúľa cumlík a chová sa, ako keby malo hlad. Mnohí rodičia potom dieťatko aj nakŕmia, čo situáciu ešte zhorší. Dieťatko pri bolestiach bruška priťahuje nožičky smerom k brušku, prudko okolo seba kope, na tváričke má bolestný výraz, prípadne sa červená, potí sa, ale prejavom môže byť naopak aj bledosť.

V takýchto prípadoch skúste nasledovné:
- Zabaľte dieťatko do teplej a mäkkej deky! Mnohé mamičky tvrdia, že nepokojné, nervózne dieťatko sa cíti lepšie, keď môže spať na mieste obmedzenom malým priestorom - v malej detskej postieľke alebo v prenosnom košíku. A bolesti bruška odznejú.

- Ak máte po ruke kočík alebo kolísku, skúste, či dieťatko neukľudní pohyb v kočíku alebo hojdanie. U mnohých nepokojných dojčiat dokáže robiť prechádzka na čerstvom vzduchu zázraky, ale je pravda, že po návrate domov alebo niekedy už pri zastavení kočíka na dlhšiu dobu je bábätko opäť nepokojné.

- Blahodarný vplyv môže mať zahrievanie alebo hladenie bruška.

- Položte dieťatko na bok tak, aby malo opretý chrbát.

- Položte dieťatko na chvíľku na bruško tak, že zostanete vedľa neho (pokladanie na bruško sa totiž neodporúča z dôvodu predchádzania prípadom syndrómu náhleho úmrtia dojčiat, avšak v tomto prípade pod dohľadom to môže byť účinná pomoc).

- Ak je dieťatko nepokojné po kŕmení, dbajte na dôkladné odgrgnutie, pri kŕmení zaraďte krátke prestávky a dieťatko držte vo zdvihnutej polohe tak, aby bolo zabezpečené odchádzanie vzduchu prehltnutého spoločne s jedlom.

- Znížte jednotlivé dávky jedla podávaného dieťatku a kŕmenie robte radšej v menšom množstve a častejšie.

- Ak používate na kŕmenie dojčenskú fľašu, skontrolujte otvor na cumlíku. Príliš veľký otvor totiž spôsobuje, že dieťatko prehĺta veľké množstvo vzduchu, čo následne pôsobí tlaky v brušku.

- Dbajte na to, aby dieťatko pravidelne vyprázdňovalo stolicu. V prípade hnačky alebo zápchy sa poraďte s detským lekárom.

- Dieťatku podávajte len také množstvo kvalitnej stravy, ktoré zodpovedá jeho veku a váhe.

Bolenie bruška u dieťatka znamená vážnu skúšku pre celú rodinu. Pre zmiernenie príznakov existujú rôzne rady. Ak k zlepšeniu stavu nepomôže žiadny z praktických tipov uvedených vyššie, navštívte detského lekára.

Ďalšie články sekcie: Odborník radí