• Žalostný detský plač a kolika

  Existujú také názory, že dôvodom nevysvetliteľných záchvatov plaču je jednoducho skutočnosť, že novorodenci prichádzajú na svet s vrodenou potrebou plaču a každý deň "musia vyplakať svoj ​​podiel", pretože plač im vlastne pomáha zbaviť sa stresu. Je to síce zaujímavá myšlienka, ale moje vlastné skúsenosti poukazujú na to, že plač u novorodencov vo veku niekoľkých týždňov je vždy prejavom žiadosti o pomoc. Dieťatko nás týmto spôsobom upozorňuje:

  - na svoje potreby (mám hlad, mám smäd, je mi zima, som ospalé, apod.)
  - na svoje pocity (necítim sa dobre, mám strach, apod.)
  - na bolesť (bolí ma bruško, nie je mi dobre, apod.)

 • Fyziológia dýchania nosom u bábätiek

  U novorodencov a u bábätiek je veľmi dôležité, aby dýchali nosom. Vdychovaný vzduch sa v nose filtruje a zohrieva, čo predstavuje ochranu pred vznikom ochorení horných dýchacích ciest.

 • Ekzém

  Ak je reč o akútnej forme, potom sa jedná o dermatitídu a v prípade chronického procesu hovoríme o ekzéme. Najdôležitejšou funkciou vonkajšieho povrchu kože  je vytvorenie náležitého prepojenia organizmu s okolím, čo vzniká  prostredníctvom funkcie bariéry, zabezpečovanej kožou. Ekzém môže vzniknúť z interných alebo externých dôvodov, zo známych alebo neznámych príčin. Za normálnych podmienok je pokožka schopná odolávať mechanickým, fyzikálnym, chemickým a biologickým vplyvom. Pri zvýšenej námahe však na daný dráždivý podnet odpovedá zvýšenou aktivitou, funkcia bariéry sa poškodí a vzniknú nežiaduce príznaky. Tolerancia kože voči externým vplyvom je individuálne rôzna, záleží to na veku, pohlaví a genetických vlastnostiach jedinca. Spomedzi externých faktorov vyvolávajú zápaly kože dráždivé látky a nadmerné mechanické poškodenie.  Ekzém môže vzniknúť aj následkom alergickej reakcie.