• Komplexná starostlivosť o detskú pokožku sa oplatí

  Pokožka tela a sliznice dýchacieho a tráviaceho traktu sú miestom neustáleho kontaktu nášho organizmu s vonkajším prostredím. Na kvalite kožného krytu závisí, ako sme schopní sa brániť agresívnym patogénom, toxickým a potenciálne alergickým látkam v bezprostrednom okolí. Bez preháňania možno povedať, že kvalita kožného krytu a funkcie slizníc sú zrkadlom zdravia celého organizmu.

 • Dologel pomáha upokojiť boľavé ďasná detí

  Názor odborníka pána doktora MUDr. Martina Gregory:

  Prerezávanie zúbkov u dojčiat a malých detí je veľkou a dlho očakávanou udalosťou v rodine. Je z pohľadu rodičov akýmsi znakom vyspelosti dojčaťa, ktorý bol doteraz odkázaný iba na fľašu a s prvými zúbkami si už môže pochutnať na tuhšej strave, na nemliečnych príkrmoch. V skutočnosti však ide o celkom nepríjemnú udalosť pre samotné dieťa, ktoré si aj bez prvých zúbkov s príkrmami dobre poradí a ďasnami vie rozdrobiť aj tuhšiu stravu. Zúbky mu v pusinke skôr prekážajú a rozčuľujú ho.

 • Pravidelná starostlivosť o kožu s prejavmi atopickej dermatitídy

  Názor odborníka pána doktora MUDr. Martina Gregory:

  Atopický ekzém trápi až 20% detí. Výskyt tohto ochorenia má stúpajúci trend. Najdôležitejšie pre obranyschopnosť kože je epidermálna bariéra, to je najvrchnejšia, rohová vrstva pokožky. Deti do dvoch rokov majú túto povrchovú vrstvu kože veľmi slabú. Celistvosť, vláčnosť pokožky a slabo kyslé prostredie kožného povrchu zabraňujú prieniku látok z vonkajšieho prostredia cez kožnú bariéru do organizmu. 

 • Bábätko a bolesti bruška

  Dieťatko trpiace bolesťami bruška vykonáva nepokojné pohyby, podráždene si hryzie pästičky, s veľkou silou cmúľa cumlík a chová sa, ako keby malo hlad. Mnohí rodičia potom dieťatko aj nakŕmia, čo situáciu ešte zhorší. Dieťatko pri bolestiach bruška priťahuje nožičky smerom k brušku, prudko okolo seba kope, na tváričke má bolestný výraz, prípadne sa červená, potí sa, ale prejavom môže byť naopak aj bledosť.

 • Pre čistý noštek bábätka aj v lete

  Čo robiť, keď sa novorodencovi upchá nos? Ako ho čistiť, aby to bábätku nebolo nepríjemné?
  K upchatiu nosa dochádza najčastejšie kvôli infekcii alebo alergii. Bežná prax je vypláchnuť noštek fyziologickým roztokom alebo niektorým z početných preparátov na báze morskej vody, dokonca aj keď je dieťa úplne zdravé. Po dosiahnutí dvoch rokov je možná aplikácia kvapiek na zmenšenie opuchu sliznice nosa, avšak nie dlhšie ako päť dní. Vyplachovanie môžeme vykonávať v polohe v sede alebo v ľahu, ale deti to znášajú rôzne. Preukázaná bakteriálna infekcia v nose (výter) alebo alergia vyžadujú liečbu antibiotikami a protialergickými liekmi.