• Pre čistý noštek bábätka aj v lete

  Čo robiť, keď sa novorodencovi upchá nos? Ako ho čistiť, aby to bábätku nebolo nepríjemné?
  K upchatiu nosa dochádza najčastejšie kvôli infekcii alebo alergii. Bežná prax je vypláchnuť noštek fyziologickým roztokom alebo niektorým z početných preparátov na báze morskej vody, dokonca aj keď je dieťa úplne zdravé. Po dosiahnutí dvoch rokov je možná aplikácia kvapiek na zmenšenie opuchu sliznice nosa, avšak nie dlhšie ako päť dní. Vyplachovanie môžeme vykonávať v polohe v sede alebo v ľahu, ale deti to znášajú rôzne. Preukázaná bakteriálna infekcia v nose (výter) alebo alergia vyžadujú liečbu antibiotikami a protialergickými liekmi.

 • Žalostný detský plač a kolika

  Existujú také názory, že dôvodom nevysvetliteľných záchvatov plaču je jednoducho skutočnosť, že novorodenci prichádzajú na svet s vrodenou potrebou plaču a každý deň "musia vyplakať svoj ​​podiel", pretože plač im vlastne pomáha zbaviť sa stresu. Je to síce zaujímavá myšlienka, ale moje vlastné skúsenosti poukazujú na to, že plač u novorodencov vo veku niekoľkých týždňov je vždy prejavom žiadosti o pomoc. Dieťatko nás týmto spôsobom upozorňuje:

  - na svoje potreby (mám hlad, mám smäd, je mi zima, som ospalé, apod.)
  - na svoje pocity (necítim sa dobre, mám strach, apod.)
  - na bolesť (bolí ma bruško, nie je mi dobre, apod.)

 • Fyziológia dýchania nosom u bábätiek

  U novorodencov a u bábätiek je veľmi dôležité, aby dýchali nosom. Vdychovaný vzduch sa v nose filtruje a zohrieva, čo predstavuje ochranu pred vznikom ochorení horných dýchacích ciest.

 • Ekzém

  Ak je reč o akútnej forme, potom sa jedná o dermatitídu a v prípade chronického procesu hovoríme o ekzéme. Najdôležitejšou funkciou vonkajšieho povrchu kože  je vytvorenie náležitého prepojenia organizmu s okolím, čo vzniká  prostredníctvom funkcie bariéry, zabezpečovanej kožou. Ekzém môže vzniknúť z interných alebo externých dôvodov, zo známych alebo neznámych príčin. Za normálnych podmienok je pokožka schopná odolávať mechanickým, fyzikálnym, chemickým a biologickým vplyvom. Pri zvýšenej námahe však na daný dráždivý podnet odpovedá zvýšenou aktivitou, funkcia bariéry sa poškodí a vzniknú nežiaduce príznaky. Tolerancia kože voči externým vplyvom je individuálne rôzna, záleží to na veku, pohlaví a genetických vlastnostiach jedinca. Spomedzi externých faktorov vyvolávajú zápaly kože dráždivé látky a nadmerné mechanické poškodenie.  Ekzém môže vzniknúť aj následkom alergickej reakcie.